PlayStation 5: Bir Yıl Sonra Bizi En Çok Şaşırtan Şey

PlayStation 5: Bir Yıl Sonra Bizi En Çok Şaşırtan Şey

PlayStation 5: Bir Yıl Sonra Bizi En Çok Şaşırtan Şey

PlayStation 5 resmi olarak bir yaşında, ancak mağaza raflarına ve çevrimiçi perakendecilere bakarak bilmiyor olabilirsiniz. Konsolu bulmak neredeyse 2020'de olduğu kadar zor, bu da bu neslin garip ve yalpalayan bir başlangıçtan muzdarip olmasına neden oluyor. Yine de, bir yaşına girdikçe, piyasadaki ilk yılına ve bizi en çok şaşırtan kısımlarına bir göz atabiliriz.

Oyun kütüphanesi şaşırtıcı derecede güçlüydü


Lansmandan önce, bu başlatma penceresinin alışılmadık derecede zayıf olacağından şüphelenmek için neden vardı. Sistem, zaten oyun gecikmelerine neden olan küresel bir pandeminin ortasında başlatıldı. PS5'in ilk yılında piyasaya sürülmesi planlanan yeni nesil oyunların birçoğunun gerçekten yayınlanıp yayınlanmayacağı açık bir soruydu, ancak birçoğu planlandığı gibi (veya hafif bir gecikmeyle) geldi.

Spider-Man: Miles Morales ve Resident Evil: Village gibi nesiller arası oyunlar, PS4'teki kardeşlerine kıyasla PS5'te kayda değer bir artış elde etti ve son neslin sonlarına doğru çıkan diğer birçok oyun ücretsiz yükseltme yamaları aldı. Bunun da ötesinde, PS5 ilk yılında Ratchet & Clank: Rift Apart, Returnal, Demon's Souls ve Deathloop dahil olmak üzere dikkate değer ve iyi değerlendirilen ayrıcalıklar kazandı. Bu, sadece bir yıl önce şu anda beklediğimden çok daha fazla yığılmış bir kadro.

Bununla birlikte, sürprizlerin hepsi olumlu olmadı. Bazı oyunlar, özellikle de Horizon Forbidden West, tatil sezonundan ertelendi ve PS5 ömrünün ilk yılını kaçıracak. Horizon'un durumunda, bu, Sony'nin lansman penceresindeki oyunlar için vaat ettiği gibi neredeyse ücretsiz yükseltme yolu anlamına gelmiyordu, fanların tepkisi şirketin iki katına çıkmasına ve önceki taahhüdünü yerine getirmesine neden oldu.

Yükleme süreleri gerçek bir oyun değiştiricidir


Yeni nesil piyasaya sürülmeden önce, yeni SSD'ler ve daha hızlı yükleme sürelerinin oyun oynarken yaşam kalitesini nasıl etkileyeceği hakkında çok fazla tartışma vardı. Bu yüzden yükleme sürelerinde büyük bir değişiklik bekliyorduk, ancak bu etkinin gerçekte ne kadar büyük olduğu hala düpedüz şok edici. PS4, Xbox One veya Switch'te bir oyuna geri dönene kadar her şeyi unutacağınız ışık hızında hızlı seyahat veya kesintisiz sahne geçişlerine alışmak o kadar kolay ki.

Bazı oyunlar, Ratchet & Clank örneğinde olduğu gibi, hızlı yükleme sürelerini oyunun kendisine dahil etmiştir. Diğerleri, Spider-Man: Miles Morales'te olduğu gibi, etrafta dolaşmayı çok daha uygun hale getiriyor. Nasıl dahil edildiği önemli değil, bize oyunlarımızı gerçekten oynamak için daha fazla zaman veriyor ve oyunun yüklenmesini beklerken telefonlarımızda doom-scroll yapmak için daha az zaman veriyor.

DualSense harika, ancak neredeyse hiç kimse onu iyi kullanmıyor


PS5 piyasaya çıkmadan önce DualSense'den ne yapılacağını bilmek zordu. Sony, oynanışı nasıl etkileyeceği konusunda pek çok yüksek vaatte bulundu, ancak hilelerinin ortaya çıkıp çıkmayacağı açık bir soruydu. O zamandan beri cevap şuydu: bir nevi? DualSense, tam potansiyeliyle kullanıldığında, ellerinizi oyun dünyasına bağlayan bir tür sihirli totem gibi hissettiriyor. Tüm PS5'lerde bulunan ücretsiz teknoloji demo platform oyunu Astro's Playroom'a bakmanız yeterli. Haptikleri, uyarlanabilir tetikleyicileri ve uzamsal sesi en iyi şekilde sergileyen inanılmaz bir deneyim.

Ancak ne yazık ki, Astro'nun Oyun Odası kuraldan ziyade istisnadır. Çok sayıda oyun, burada veya orada karışık başarı seviyeleri ile DualSense işlevselliğini kullandı ve hiç kimse, Astro'nun büyüsünü tutarlı bir şekilde yakalayan tam teşekküllü bir deneyim yapmadı. (Sackboy en yakınına gelebilir, bu da platform oyununun bu eğlenceli teknoloji duygusu için ne kadar harika olduğunu gösterir). Belki daha fazla geliştirici ileriye dönük olarak daha iyi kullanır, ancak şu an için uygulama isabetten daha çok özlüyor.

Genişleyen depolama tam olarak tak ve çalıştır değildir


PS5 çıktığından beri oyuncular, alanını artırmanın yollarını arıyorlar, ancak yeni SSD işleri karmaşıklaştırıyor. Sistem mimarisi ve geliştirme araçları, yüksek hızlı bir SSD'nin kesinliği üzerine inşa edildiğinden, herhangi bir sürücüyü öylece takıp buna bir gün diyemezsiniz. Bir HDD'yi esasen yedek depolama olarak kullanabilseniz de, daha büyük bir M.2 NVMe SSD takma yeteneği , piyasaya sürüldükten yaklaşık bir yıl sonra Eylül ayına kadar gelmedi. Ve o zaman bile, destek garip bir şekilde belirsizdi. Sony , SSD özelliklerini açıkladı ancak uyumlu olacak belirli modelleri açıklamayarak bazı kullanıcıların kafasını karıştırdı. En kusursuz yöntem, basitçe bir WD_Black SN850 kullanmaktı. PS5 mimarı Mark Cerny bunu kendi sisteminde kullandığını herkese açık bir şekilde söylediğinden beri bir soğutucu ile.
Kayıtlı verileri ve pahalı yükseltmeleri aktarmak bir acıdır

Xbox'ın Akıllı Teslimatı kulağa oldukça basit bir özellik için fazla çiçekli bir isim gibi geliyordu - sistem basitçe çalışır, uygun sürümü indirir ve tasarrufunuzu kaldığınız yerden devam ettirir. Sony, PlayStation için böyle bir özellik açıklamadı ama kesinlikle aynı şekilde çalışacaktı, değil mi? Hayır. Sony'nin nesiller arası kaydetme aktarımları can sıkıcıydı ve genellikle PS4 sürümünde dışa aktarmanızı ve ardından PS5 sürümünde içe aktarmanızı gerektiriyordu. Bulut kaydını PS5 sürümüne yerel olarak yüklemek yerine dışa aktarabilmeniz için her iki sürümü de PS5'inize indirmeniz alışılmadık bir durum değildi. Bu sadece bir güçlük. Ve küçük bir avuç oyun, kaydetme transferlerini hiç desteklemiyor.

Benzer şekilde, birçok oyun oyunları için ücretsiz yeni nesil yükseltmeler sunarken, Sony en yüksek profilli oyunlarından birkaçı için "Director's Cut" yükseltmeleri için ücret alma alışkanlığı edindi. Death Stranding ve Ghost of Tsushima'nın her ikisi de önemli miktarda yeni "Director's Cut" içeriği sundu, ancak yüksek bir fiyata geldiler. Kilometreniz, bu yükseltmelerin buna değip değmeyeceğine göre değişebilir, ancak yeni nesil geliştirmeleri kontrol etmeyi umanlar için ödeme yapmaktan başka seçenek kalmadı.

Sony'nin Game Pass'e hala sağlam bir cevabı yok


Microsoft, yeni konsollar piyasaya sürülmeden önce bile, Xbox Game Pass'i ileriye dönük hizmet tabanlı stratejisinin önemli bir parçası olarak konumlandırıyordu. Bana bir yıl önce Sony'nin en yakın rakibinin stratejisine uymaya çalışıp çalışmayacağını sorsaydınız, şöyle derdim: elbette, kesinlikle. Ancak aradan bir yıl geçti ve Sony henüz buna benzer bir “yiyebildiğiniz kadar yiyebilirsiniz” hizmetini uygulamaya koymadı ve hatta duyurmadı.

PlayStation Now, en yakın karşılaştırmadır. Karşılaştırılabilir bir fiyat ve kütüphane boyutu için akış tekliflerine ek olarak tam oyun indirmeleri sunar. Ancak Microsoft'un Game Pass için sahip olduğu şekilde PS Now'da birinci taraf oyunların görünmesini taahhüt etmedi ve The Last of Us Part 2 veya God of War gibi büyük birinci taraf oyunları sunduğunda, bunlar mevcut değil lansman gününde ve son kullanma tarihleriyle birlikte gelirler. Sony ayrıca, Xbox'ın Game Pass ile sahip olduğu şekilde, genel mesajlaşma ve pazarlamasında PS Now'ı ön ve merkez haline getirmedi, bu da stratejisinin daha az merkezi hissetmesini sağlıyor. PS Plus, ara sıra Bugsnax veya Destruction All-Stars gibi yeni oyunları sunmaya başladı, ancak bu rekor sivilceli oldu.

Bu kasıtlı olabilir. Xbox'ın hizmetleri zorladığı bir çağda, yeni donanımın önemini de vurguluyor. Sony, nesiller arası yükseltmeleri işletmesi için hayati olarak gördüğünü mesajlarında açıkça belirtti, bu nedenle bir hizmet modelini bu kadar güçlü bir şekilde takip etmek istemeyebilir. Yine de, Xbox Game Pass düzenli olarak büyük bir değer teklifi olarak selamlanıyor ve Xbox ekosistemiyle eş anlamlı hale geliyor. Sony'nin bu başarıyı tekrarlamaya çalışmaması şaşırtıcı.
Her nasılsa, hala bir tane bulamıyorsun

Çoğu konsol, piyasaya sürüldüğünde arz kısıtlıdır, ancak nadir istisnalar dışında, bu sorunlar birkaç ay içinde çözülme eğilimindedir. Bu yüzden belki de PS5'in en büyük sürprizi, 12 ay sonra bir tane bulmanın ne kadar zor olduğu. Son satış rakamları, dünya çapında satılan 13 milyondan fazla birime ulaştığını gösteriyor ve bu, o zaman bile küresel pandeminin neden olduğu devam eden çip kıtlığı nedeniyle olabileceğinden daha zayıf. Ancak bu yüksek satış rakamları, talebi karşılamak için hala yeterli değil, çünkü konsol hala çeşitli çevrimiçi perakendecilerde birkaç saniye içinde düzenli olarak satılıyor.

Birkaç perakendeci, sanal kuyruklardan 10 dakikalık parçalar halinde şaşırtıcı stok yenilemelerine kadar tüm PS5'leri kapma sorunuyla başa çıkmanın yollarını buldu. Bunlar, birini bulmayı eskisinden daha kolay hale getirmeye yardımcı oldu, ama sadece. 2020'yi bir PS5 arayarak bitirdiyseniz, 2021'in sonunda hala bir tane bulmaya çalışıyor olabilirsiniz.


Nedenleri çok yönlü ve karmaşıktır. Video oyunları giderek daha popüler hale geliyor ve ana akım haline geliyor, bu nedenle genel bir kural olarak yeni neslin öncekinden daha fazla satması mantıklı geliyor. Ancak COVID-19 pandemisi, insanların evde yapacak bir şeyler arayan zamanlarını artırmak gibi kendi kırışıklıklarını da ekledi ve hükümetten gelen teşvik kontrolleri, insanlara bir miktar ek harcanabilir gelir ve tabii ki yarı iletken kıtlığı verdi. üretimi etkileyecektir. Sebep ne olursa olsun, PS5 lansmanında olduğu gibi şimdi de talep görüyor, bu nedenle ivmenin ne zaman yavaşlayacağını söylemek zor. Sonunda herhangi bir büyük kutu mağazasına girip raftan bir PS5 satın alabileceksiniz. Sadece bunun ne zaman olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski