CPU soğutucuları ve anakartlar fiziksel uyumluluk sorunları yaşıyor

 CPU soğutucuları ve anakartlar fiziksel uyumluluk sorunları yaşıyorBilgisayar üreticileri, farkında olun. Görünüşe göre birkaç anakart, birden fazla CPU soğutucu markasıyla fiziksel uyumluluk sorunları yaşıyor. Etkilenen anakartların çoğu Asus markadır, ancak artık bir PC inşa eden herkes için ekstra özen göstermek iyi bir fikirdir.


Son zamanlarda, tanınmış PC soğutma markası Noctua, NH-D15, NH-U12S ve NH-U12A gibi bazı soğutucuları için uyumluluk bilgilerini güncelledi. Guru3D tarafından fark edildi , Şaşırtıcı miktarda Asus anakartı bu birimlerle uyumsuz olarak işaretlendi. Bazı Noctua fanlarının ücretsiz soket kiti yükseltmeleri için uygun olduğu onaylanmış olsa da , bu, montaj sorununu çözmeyebilir. Uyumluluk listelerini buradan kontrol edebilirsiniz .

Asus ROG Strix Z690 serisinin tüm anakart modelleri Noctua soğutucularıyla çalışmıyor olarak listelenmiştir. Henüz piyasaya sürülmemiş B660 serisi anakartlardan bazıları gibi. Uyumsuzluk için verilen nedenlerin çoğu, soğutucunun araya gireceği veya hiç kurulamayacağı boyutlandırma sorunlarıdır. Fiziksel olarak bu soğutucular bu anakartlara pek iyi oturmuyor gibi görünüyor, bu nedenle yeni bir satın alma işlemi yapmadan önce iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.


Sorun sadece Noctua soğutucularında da izole edilmiş gibi görünmüyor. İkisi de sessiz ol! ve Arctic (teşekkürler wccftech ) bir kez daha birkaç anakartı işaretleyen kendi uyumluluk listelerini yayınladılar, ancak özellikle Asus ROG markalı yinelenen bir tema gibi görünüyor. Yine, çoğu zaman bu, anakartların ve soğutucuların fiziksel yapısının uyumlu olmamasından kaynaklanıyor gibi görünüyor.

Yazık, çünkü bu soğutuculardan bazıları alabileceğinizi düşündüğümüz en iyiler arasında . Bu nedenle, herhangi bir yeni PC parçası satın almadan önce lütfen uyumluluğunuzu kontrol edin, özellikle mevcut soğutucularınızı kullanmak istiyorsanız şu anda anakartlar. Kara Cuma Fırsatları ne kadar tatlı görünürse görünsün.

Noctua kısa süre önce Alder Lake için hazır olan düşük profilli CPU soğutucularının birkaç versiyonunu güncelledi , bu yüzden bu aynı zamanda bazılarının yeni hayranlar edinme ihtiyacının mazereti olabilir.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski