ÇIN, OYUN DEVLERI TENCENT VE NETEASE'I KÂRA ODAKLANMAYA SON VERMEYE, 'KADINSI' CINSIYET GÖRÜNTÜLERINI KESMEYE ÇAĞIRIYOR

ÇIN, OYUN DEVLERI TENCENT VE NETEASE'I KÂRA ODAKLANMAYA SON VERMEYE, 'KADINSI' CINSIYET GÖRÜNTÜLERINI KESMEYE ÇAĞIRIYORPekin: Pekin gençlik kültürünü, cinsiyet ideallerini ve büyük teknolojinin erişimini yönlendirmeye çalışırken, Çinli yetkililer oyun devlerine kâr odaklılıklarına son vermelerini ve "kadınsılığı" beslediği düşünülen içeriği kesmelerini emretti.

Yetkililerin, güç durumdaki teknoloji sektörü üzerindeki denetimlerini sıkılaştıran en son hamlesi olan bu hareket, sektörün en büyük isimlerinden bazılarının hisse fiyatlarında düşüşe yol açtı.

Yetkililer Çarşamba günü, Çin'in milyarlarca dolarlık oyun sahnesindeki iki pazar lideri Tencent ve NetEase dahil olmak üzere oyun şirketlerini, çocukların oyun oynama süresini haftada üç saatle sınırlaması emredilen sektördeki daha fazla kısıtlamayı görüşmek üzere çağırdılar.

Yeni hedefler arasında, uzmanların muhafazakar, eski nesil Komünist Parti liderleri arasında endişe nedeni olduğunu söylediği erkeklerin medya temsilleri yer alıyor.

Son günlerde düzenleyiciler, yayıncılara "korkak" erkekler gibi "anormal estetiğe" direnmelerini emretti ve programlamada daha erkeksi temsiller talep etti.

Çarşamba günü geç saatlerde, resmi Xinhua haber ajansı oyun oynamaya karşı en son fermanları bildirdi.

"Müstehcen ve şiddet içeren içerikler ve paraya tapma ve kadınlık gibi sağlıksız eğilimleri besleyenler kaldırılmalıdır" dedi.

Yetkililer, kurallara uymayan işletmelerin cezalandırılacağı konusunda uyardı.

Hong Kong Üniversitesi'nden doçent Geng Song, 'kadınsı' erkeklerin ulusu savunamayacağı çıkarımıyla, hedefin toplumun kesimleri arasında "efemine erkeklerin fiziksel olarak zayıf ve duygusal olarak kırılgan" olduğu algısı tarafından yönlendirildiğini söyledi.

Song, heteroseksüelliğin tek toplumsal cinsiyet normu olarak görüldüğünü ve bunun cinsellik ve kimliğin daha belirsiz temsilleri üzerinde "kaygıya" yol açtığını da sözlerine ekledi.

Hisse senetleri düşüyor

Lancaster Üniversitesi'nde Çin Çalışmaları bölümünde kıdemli öğretim görevlisi olan Derek Hird, AFP'ye verdiği demeçte, "Bazı liderler, aşırı oyun oynamanın genç erkeklerde karakter yumuşamasına da katkıda bulunduğuna inanabilir" dedi .

Son görüşmeler, dünyanın en büyük oyun pazarındaki teknoloji devleri üzerindeki denetimi sıkılaştırıyor ve Pekin, kötüleşen görme yeteneğinden çevrimiçi bağımlılığa kadar Çinli gençlerin kültürünün aşırılıklarını ayıklamak için kurallar getiriyor.

Xinhua , kâr ve hayran kazanmaya odaklanmanın yanı sıra, oyun işletmelerine "oyun kurallarını ve bağımlılık yaratan tasarımları değiştirmeleri" söylendiğini söyledi .

Oyun şirketleri, reşit olmayanlar üzerindeki kısıtlamaları artırdı ve çocukların çevrim içi oyun oynama süresini önemli ölçüde haftada sadece üç saate indirdi.

Tencent, sokağa çıkma yasağını aşmak için yetişkin kılığına giren çocukların kökünü kazımak için Temmuz ayında bir yüz tanıma "gece yarısı devriyesi" işlevi başlattı.

Halihazırda son baskılardan dolayı gergin olan yatırımcılar Perşembe günü tepelere koştu ve NetEase'i yüzde 11 ve Tencent'i yüzde 8,5 oranında düşürdü.

E-ticaret devleri Alibaba ve JD.com'un her biri yüzde 5,5'ten fazla düşüş yaşarken, son zamanlarda Çin'in ilgi odağına yakalanan diğer teknoloji devleri de darbe aldı.

Tüccarlar, Çin'in özel şirketlere uyguladığı baskının hafifleyebileceği umuduyla son seanslarda sektöre temkinli bir şekilde geri alım yapıyorlardı.

Bloomberg İstihbarat analisti Matthew Kanterman, "Bu, çok fazla belirsizliğin hala asılı kalmasıyla dibi aramaya çalışanlar için riski gösteriyor." Dedi.

"Bir gecede çıkan haberlerin zaten bildiğimizden büyük bir ayrılma olduğunu düşünmüyorum, ancak tepki açıkça yatırımcıların herhangi bir düzenleyici haber etrafındaki ürkekliğini gösteriyor."

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski